IES6306-4GP2HS-2P48-120W 3ONEDATA Gigabit PoE Managed Switches
IES6306-4GP2HS-2P48-120W 3ONEDATA
IES6306-4GP2HS-2P48-120W
Layer 2+ Managed Industrial PoE Switch 2 ports 100M/1G/2.5G SFP(SFP slot)+ 4 ports 10/100/1000Baes-T(X) PoE/PoE+ (RJ45),dual power supply 48VDC,120W maximum output consumption of PoE
Quantità':
Prezzo per pezzo
(IVA esclusa)
Disponibilità: 15 gg lav
Brand: 3ONEDATA
SKU: 119495
Model: IES6306-4GP2HS-2P48-120W
Bisogno di aiuto?
Overview
Features
  • SNMPv1/v2c/v3 is used for network management of various levels
  • RMON can be used for efficient and flexible network monitoring
  • QoS supports real-time traffic classification and priority setting
  • LLDP can achieve automatic topology discovery, which is convenient for visual management
  • DHCP server can be used for distributing IP address with different strategies
  • DHCP Snooping can ensure DHCP client gets IP address from legal DHCP server
  • DHCP relay function can realize IP address, gateway, DNS configuration cross network segment
  • File management is convenient for the device rapid configuration and online upgrading
  • User privilege classification configuration can set user privilege level
  • Support NAS network access service and provide security assurance for multiple services
  • IPMC file configuration can deploy access control on IP multicast flow
  • MEP function can determine the scope and boundary of maintenance domain
  • SW-Ring and STP/RSTP/MSTP can achieve network redundancy, preventing network storm
Specifications
Standard & Protocol
IEEE 802.3 for 10Base-T
IEEE 802.3u for 100Base-TX
IEEE 802.3ab for 1000Base-T
IEEE 802.3z for 1000Base-X
IEEE 802.3x for Flow Control
IEEE 802.1D for Spanning Tree Protocol
IEEE 802.1w for Rapid Spanning Tree Protocol
IEEE 802.1s for Multiple Spanning Tree Protocol
ITU-T G.8032 for ERPS
IEEE 802.1Q for VLAN
IEEE 802.1p for CoS
IEEE 802.1AB for LLDP
IEEE 802.3ad for LACP
IEEE 802.3af for PoE
IEEE 802.3at for PoE+
Management
Management, Port Statistics, PoE
Security
Switch Function
802.1Q VLAN, Static Aggregation, LACP
Unicast / Multicast
IGMP Snooping
Redundancy Technology
SW-Ring, STP/RSTP/MSTP, ERPS
Troubleshooting
Ping, Cable Detection
Time Management
NTP, Time Zone Configuration
Interface
the single port supports up to 30W PoE output power. PoE power supply pin: V+, V+, V-, V- correspond to Pin 1, 2, 3, 6
2.5G SFP slot: 100/1000 Base-X self-adaption or 100/1000/2.5G Base-X forced mode, SFP slot
Console port: CLI command line management port(RS-232), RJ45
Alarm port: 6-Pin 5.08mm pitch terminal blocks, relay occupies 2 pins and 1 relay alarm information output is supported, the current load capability is 1A@30VDC or 0.3A@125VAC
Indicator
Running Indicator, Alarm Indicator, Power Supply Indicator, Interface Indicator, PoE State Indicator
Switch Property
Transmission mode: store and forward
MAC address: 8K
Packet buffer size: 4Mbit
Backplane bandwidth: 30G
Switch time delay: <10μs
Power Supply
Voltage range without using PoE function: 12~48VDC
Rated voltage: 48VDC
Maximum voltage range: 44VDC~55VDC
Connection method: 6-Pin 5.08mm pitch terminal blocks (includes 4-pin power supply)
Power supply quantity: dual power supply redundancy backup
Connection protection: anti-reverse connection
Overcurrent protection: 5A
Power Consumption
No-load (@48VDC): 4.03W
Full-load (@48VDC): ≤ 130W
Working Environment
Operating temperature: -40~75℃
Storage temperature: -40~85℃
Relative humidity: 5%~95% (no condensation)
Physical Characteristic
Housing: IP40 protection, metal
Installation: DIN-Rail mounting
Dimension (W x H x D): 44mm×150mm×120mm
Industrial Standard
IEC 6100042 (ESD, electrostatic discharge), Level 3
Air discharge: ±8kV
Contact discharge: ±6kV
IEC 6100044 (EFT, electrical fast transient pulses), Level 3
Power supply: ±2kV
Relay: ±2kV
Signal: ±1kV
IEC 61000-4-5 (Surge), Level 3
Power supply: differential mode±1kV, common mode±2kV
Relay: differential mode±1kV, common mode±2kV
Signal: differential mode±1kV, common mode±2kV