IGUP-1205AT
Bisogno di aiuto?
PLANET IGUP-1205AT Industrial Gigabit Media Converter combines Ethernet media conversion (from 1000BASE-X to 10/100/1000BASE-T) with 802.3bt Power over Ethernet Plus Plus (PoE++) injector function to deliver up to 95 watts of power output and high data transmission speed to PDs (powered devices) installed in a remote area where sufficient and reliable power input is required. Its 1000BASE-X fiber optic uplink port provides long distance, high speed and stable data transmission to a remote core network. The special and convenient power system of the IGUP-1205AT supports dual 12~56V DC power inputs for power redundancy and operational flexibility.
Specifications
Hardware Specifications
Copper Port: 1 x 10/100/1000BASE-T
SFP Slot: 2 x 1000BASE-SX/LX/BX SFP interface
Compatible with 100BASE-FX SFP
Flow Control: Back pressure for half duplex mode
IEEE 802.3x pause frame for full duplex mode
Maximum Frame Size: 9K
LED Indicators: System:
Power 1 (Green), Power 2 (Green), Fault Alarm (Red)
PoE Usage: (Amber)
Fiber:
100BASE-X: LNK/ACT (Amber)
1000BASE-X: LINK/ACT (Green)
TP:
10/100/1000BASE-T: LNK/ACT (Green)
PoE: PoE-in-Use (Amber)
Dimensions (W x D x H): 55 x 85 x 135 mm
Weight: 612 g
Power Requirements: DC 12~56V, supports reverse polarity protection
Power Consumption: System ON without loading
DC 12V: 4.56W
DC 48V: 5.28W
Full loading with PoE
DC 12V: 46.6W
DC 48V: 100.3W