PT-7728-R-48 MOXA Rackmount Ethernet Switches
PT-7728-R-48 MOXA
PT-7728-R-48
Modular Managed Ethernet Switch System with 3 slots for 100 Mbps modules, 1 slot for Gbps modules, Ethernet ports on rear panel, LED display on front panel, with one power supply of 48 VDC, for a total of 24+4G ports
Prezzo per pezzo
(IVA esclusa)
Articoli Prezzo (IVA esc.)
Disponibilità: Non Disponibile
Brand: MOXA
SKU: 64965
Model: PT-7728-R-48
Line: 1G
Bisogno di aiuto?
Prodotti Correlati
MOXA
ABC-01
Certificati
CE Certificato
FCC Certificato
UL Certificato
EN 50121-4 Certificato
Substation Certificato
NEMA TS2 Certificato
IEC Certificato
RoHS Certificato
Features and Benefits
  • IPv6 Ready logo awarded (IPv6 Logo Committee certified)
  • VLAN Unaware: Supports priority-tagged frames to be received by specific IEDs
  • DHCP Option 82 for IP address assignment with different policies
  • EtherNet/IP and Modbus/TCP industrial Ethernet protocols supported
  • Turbo Ring and Turbo Chain (recovery time < 20 ms @ 250 switches),
  • RSTP/STP, and MSTP for network redundancy
  • IGMP snooping and GMRP for filtering multicast traffic from industrial Ethernet protocols
  • Supports advanced VLAN capability with Q-in-Q tagging
  • IEEE 802.3ad, LACP for optimum bandwidth utilization
  • Bandwidth management prevents unpredictable network status
  • Multi-port mirroring for online debugging
  • Automatic warning by exception through email, relay output
  • RMON for efficient network monitoring and proactive capability
  • Automatic recovery of connected device’s IP addresses
  • Line-swap fast recovery
Cyber-security Features
  • User passwords with multiple levels of security protect against unauthorized configuration
  • SSH/HTTPS is used to encrypt passwords and data
  • Disable one or more ports to block network traffic
  • 802.1Q VLAN allows you to logically partition traffic transmitted between selected switch ports
  • Secure switch ports so that only specific devices and/or MAC addresses can access the ports
  • Radius/TACACS+ allows you to manage passwords from a central location
  • SNMPv3 provides encrypted authentication and access security
Introduction
The PowerTrans PT-7728 is designed to meet the demands of power substation automation systems (IEC 61850-3, IEEE 1613), and railway applications (EN 50121-4). The PT-7728’s Gigabit and Fast Ethernet backbone, redundant ring, and 24 VDC, 48 VDC, or 110/220 VDC/VAC dual isolated redundant power supplies increase the reliability of your communications and save on cabling/wiring costs. The modular design of the PT-7728 also makes network planning easy, and allows greater flexibility by letting you install up to 4 Gigabit ports and 24 Fast Ethernet ports. Along with the optional front or rear wiring, these features together make the PT-7728 suitable for a variety of industrial applications.
Technology
Standards:
     IEEE 802.3 for 10BaseT
     IEEE 802.3u for 100BaseT(X) and 100BaseFX
     IEEE 802.3ab for 1000BaseT(X)
     IEEE 802.3z for 1000BaseX
     IEEE 802.3x for Flow Control
     IEEE 802.1D for Spanning Tree Protocol
     IEEE 802.1w for Rapid Spanning Tree Protocol
     IEEE 802.1s for Multiple Spanning Tree Protocol
     IEEE 802.1Q for VLAN Tagging
     IEEE 802.1p for Class of Service
     IEEE 802.1X for Authentication
     IEEE 802.3ad for Port Trunk with LACP
Flow Control: IEEE 802.3x flow control, back pressure flow control
Switch Properties
Priority Queues: 4
Max. Number of Available VLANs: 64
VLAN ID Range: VID 1 to 4094
IGMP Groups: 256
Switching Bandwidth: 12.8 Gbps
Packet Buffer Memory: 32 MB
Interface
Console Port: RS-232 (RJ45)
System LED Indicators: STAT, PWR1, PWR2, FAULT, MSTR/HEAD, CPLR/TAIL
Mode LED Indicators: LNK/ACT, FDX/HDX, RING/CHAIN PORT, COUPLER PORT, SPEED
Alarm Contact: 1 relay output with current carrying capacity of 3 A @ 30 VDC or 3 A @ 240 VAC
Power Requirements
Input Voltage:
     24 VDC (18 to 36 V)
     48 VDC (36 to 72 V)
     110/220 VDC/VAC (88 to 300 VDC, 85 to 264 VAC)
Note: Compliant with EN 50155 on 24/48/110 VDC
Input Current (all ports are equipped with fiber):
     Max. 2.58 A @ 24 VDC
     Max. 1.21 A @ 48 VDC
     Max. 0.64/0.33 A @ 110/220 VDC
     Max. 0.53/0.28 A @ 110/220 VAC
Overload Current Protection: Present
Connection: 10-pin terminal block
Reverse Polarity Protection: Present
Physical Characteristics
Housing: IP30 protection
Dimensions: 440 x 44 x 325 mm (17.32 x 1.73 x 12.80 in)
Weight: 5900 g
Installation: 19’’ rack mounting
Environmental Limits
Operating Temperature: -40 to 85°C (-40 to 185°F), cold start requires min. of 100 VAC at -40°C
Storage Temperature: -40 to 85°C (-40 to 185°F)
Ambient Relative Humidity: 5 to 95% (non-condensing)